Takhle dělala kyselo moje babička.
Potřebujeme:
- chlebový kvásek (prodávají ho v balíčcích přímo pod názvem těsto na kyselo, ale jak je to třeba v Praze, to nevím, i když údajně se dá sehnat v Michelských pekárnách, a kdysi jsem ho koupila i v Holešovické tržnici)
- houby (sušené i čerstvé)
- celý kmín
- půl hrníčku mléka
- vejce
k podávání:
- vejce (na 1 osobu 1 vejce)
- cibuli
- brambory vařené ve slupce
Příprava:
- Kvásek namočíme do vody nejlépe přes noc. Čím déle, tím bude kyselo kyselejší. Dá se namočit i ráno a k obědu už vařit. Pokud máme sušené houby, namočíme taky přes noc. Vždycky je dobré nějaké sušené přidat, protože dodají barvu i aroma.
- Do hrnce dáme vařit 3 l vody, přidáme houby (teď i ty čerstvé) a asi půl lžičky kmínu. Kvásek rozkvedláme kvedlačkou, snažíme se, aby nezůstaly hrudky. Nalijeme do vroucí vody přes cedník, slepené hrudky, které nejdou rozpojit, vyhodíme. A teď u toho musíme asi 15 minut stát a stále míchat. Kyselo se strašně rádo a jednoduše připaluje. Žádoucí je, aby prošlo varem (aby to bublalo), a vznikla typická slizká konzistence.
- Osolíme (docela dost, pomáhá to vyniknutí chuti kysela), opepříme a vlijeme mléko na zjemnění. Nakonec rozhadrujeme jedno vejce.
- Mezitím si osmahneme na másle cibuli do zlatova, na zbylém tuku umícháme vajíčka k podávání. Oloupeme brambory, a buď je nakrájíme do kysela, nebo necháme zvlášť.
- Do talíře si nandáme vajíčka a cibulku a přelijeme kyselem. Brambory si buď dáme také do talíře, nebo je přikusujeme zvlášť.
namočený chlebový kvásek |
hotové kyselo má mít takovouhle hnědošedou barvu |
Komentáře